زرد شدن پنجره یو پی وی سی و راهکار های بر طرف کردن آن

پنجره های دو جداره نیز مانند همه ی مواد پلاستیکی دیگر پس از گذشت مدتی دچار تغییر رنگ می شوند و زیبایی، درخشندگی و سفیدی روز های اول را از دست می دهند. لکه هایی که بر روی پنجره ایجاد می شوند با استفاده از روش های مختلف بر طرف می شوند. این مشکل بیشتر برای پروفیل هایی که کیفیت پایین دارند اتفاق می افتد. در ادامه به بررسی علت های این مشکل و راه حل های برطرف کردن آنها می پردازیم.

علت زرد شدن پنجره یو پی وی سی چیست؟

قبل از این که برای برطرف کردن لکه های روی پنجره اقدام کنید، بهتر است از علت هایی که ممکن است این لکه ها را به وجود بیاورند آگاه شوید.

زرد شدن پنجره یو پی وی سی

همچنین بخوانید: علت بسته نشدن پنجره دو جداره چیست؟

تولید پنجره بی کیفیت

برای ساخت خمیر UPVC از مواد بسیاری استفاده می شود که کیفیت هر کدام از آنها در محصول نهایی تاثیر می گذارد. یکی از این مواد که تاثیر زیادی در کیفیت محصول دارد، استابیلایزر می باشد. از این مواد برای تثبیت رنگ پروفیل استفاده می شود. تیتان یا دی اکسید تیتانیوم از جمله تثبیت کننده های پرکاربرد برای رنگ پروفیل می باشد. این مواد باید دارای مقاومت و کیفیت بالایی باشند تا بتوانند مدتی طولانی در برابر شرایطی مانند تابش اشعه خورشید دوام داشته باشند. در بعضی موارد تولید کننده های پروفیل به جای این مواد از مواد مشابه آنها که غیر استاندارد هستند استفاده می کنند که این کار کیفیت محصول را بسیار کاهش می دهد.

همچنین بخوانید: بهترین روش تمیز کردن توری پنجره

نکندن برچسب های روی پروفیل

یکی دیگر از دلایلی که باعث زرد شدن پروفیل پنجره ها می شود، نکندن برچسب های محافظ روی پروفیل می باشد. لازم است پس از نصب پروفیل ها حتما برچسب هایی که بر روی آن ها قرار دارند به طور کامل جدا شوند. برخی از افراد فکر می کنند نکندن این برچسب باعث می شود پروفیل ها تمیز و نو باقی بمانند. این تفکر کاملا اشتباه است زیرا باقی ماندن چسب ها به صورت طولانی  بر روی پروفیل ها و تابش نور خورشید به آن باعث واکنش هایی می شود که در نتیجه ی آن لکه های دائمی بر روی آن به وجود می آورد. این مورد حتی در پروفیل هایی که کیفیت بالایی دارند نیز باید رعایت شود.

نکته ای که باید توجه کنید این است که اگر پروفیل شما به دلیل نکندن برچسب ها تغییر رنگ داده است، پاک کردن آن ها با مواد اسیدی و سفید کننده موجب تغییر رنگ بیشتر آن خواهد شد. همچنین برای کندن لیبل های پروفیل یو پی وی سی نباید از مواد بنزینی، اسیدی یا الکلی استفاده شود.

وجود گرد و غبار

بعضی وقت ها ممکن است گرد و غبار هایی که در محیط وجود دارند باعث لکه گرفتن و زرد شدن پنجره UPVC شده بشند. این مشکل با رسیدگی های منظم بر طرف خواهد شد.

برای خرید درب دو جداره در کرج با ما تماس بگیرید.

زرد شدن پنجره یو پی وی سی

برای اطلاع از قیمت پنجره دوجداره در کرج با ارس پن تماس بگیرید. 02146893471

راه های از بین بردی زردی پنجره UPVC چیست؟

پس از شناختن علت های شایع لکه گرفتن و زرد شدن پنجره یو پی وی سی باید برای پاک کردن این لکه ها اقدام کنید. در ادامه ی این مقاله به معرفی چند روش کاربردی برای رفع زردی پنجره دوجداره می پردازیم.

گردگیری و شستن پنجره های UPVC

گرد گیری و تمیز کردن پنجره ها، یکی از راه های آسانی است که می توانید انجام دهید تا لکه ها یا رنگ کدر پنجره را از بین ببرید. آلودگی هوا مانند دود ماشین ها، ذرات گرد و غبار و آلودگی های سربی با قرار گرفتن طولانی مدت بر روی پروفیل ها می توانند موجب لکه گرفتن و زرد شدن پنجره UPVC شوند. 

برای تمیز کردن پنجره می توانید با استفاده از دستمال نرم و خشک ابتدا گرد و خاک را از روی پنجره تمیر کنید. سپس با یک دستمال نیمه مرطوب آن را تمیز کنید. افرادی که در شهر های ساحلی یا آلوده زندگی می کنند لازم است هر سه ماه یکبار پنجره ها را تمیز کنند. اما برای افراد ساکن در روستا ها دو بار تمیز کردن پنجره کافی است.

پس از آن که یک گرد گیری سطحی انجام دادید، با استفاده از یک سطل آب گرم و یک دستمال نخی سفید ( دستمال ها رنگی ممکن است به پروفیل رنگ بدهد) آن را تمیز کنید.

سپس یک ظرف آب و صابون تهیه کنید و با استفاده از دستمال نخی سفید یا یک اسفنج نرم قاب پنجره را تمیز کنید. توجه کنید که دستمالی که برای این کار استفاده می کنید باید نرم باشد تا خط و خشی بر روی پنجره نیندازد. اگر این لکه ها با یک بار شستن تمیز نشدند، بگذارید محلول آب و صابون چند دقیقه بر روی آن بماند و سپس بشویید. توجه کنید که برای این کار از مواد اسیدی و سفید کننده استفاده نکنید. زیرا ممکن است رنگ پروفیل ها تغییر کنند.

بعد از انجام مراحل بالا لکه ها و زردی های روی پنجره از بین می روند. پس از آن باید با دستمال های نخی و بدون پرز لکه های آب  روی پروفیل را خشک کنید. در مواردی نیز ممکن است لکه های روی پنجره بر طرف نشوند که در ادامه به بررسی علت این مشکل می پردازیم.

توجه کنید که اگر بلافاصله پس از زرد شدن پروفیل برای از بین بردن آن اقدام کنید، این لک ها با یک دستمال مرطوب حاوی صابون پاک می شوند. همچنین برای پاک کردن این لکه ها می توانید از پاک کننده هایی که برای براق کردن چینی یا استیل به کار می روند، استفاده کنید.

زرد شدن پنجره یو پی وی سی

همچنین بخوانید: نحوه تعویض لاستیک پنجره دو جداره

برای بر طرف کردن زردی پنجره ها از این کار ها بپرهیزید:

از موادی مانند بنزین، وایتکس، مواد سفید کننده و مایع های چند منظوره استفاده نکنید. زردی پنجره ها با این مواد یا جوهر نمک از بین نخواهد رفت. استفاده از مواد اسیدی که پایه بنزینی دارند نیز می تواند منجر به از بین رفتن رنگ پروفیل شود.

از سنباده کشیدن بر روی پروفیل بپرهیزید. بعضی افراد تصور میکنند لکه ی زردی که بر روی پروفیل به وجود آمده است یک لایه ی جدا از سطح پروفیل است در صورتی که این فکر کاملا اشتباه است. با سنباده کشیدن بر روی پروفیل سطح رویی و صیقلی آن از بین می رود و موجب کدر شدن رنگ آن و ایجاد خش خواهد شد. هم چنین با این کار دوام پروفیل کم می شود و لایه ی زیرین هم زرد خواهد شد. 

زردی برخی پروفیل ها با شست و شو از بین نمی رود

در بعضی موارد دیده می شود که لکه ها و زردی های روی پروفیل پنجره UPVC پس از شست و شو نیز از بین نمی رود. این مشکل برای پروفیل هایی می باشد که کیفیت بسیار پایینی دارند. در این صورت یا باید پروفیل را تعویض کنید یا آن را رنگ کنید.

روش های جلوگیری از زرد شدن پنجره UPVC

  • پس از نصب پروفیل حتما برچسب های آن ها را جدا کنید.
  • سعی کنید از همان ابتدا پروفیل با کیفیت و دارای گارانتی خریداری کنید.
  • برای جلوگیری از تثبیت لکه و زردی پنجره، در فواصل مختلف حتما آن را تمیز کنید.

همچنین بخوانید: روش تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دو جداره

نظر بگذارید