تعویض لاستیک پنجره دو جداره

پنجره های دو جداره یو پی وی سی یکی از پرکاربرد ترین انواع پنجره دو جداره در کرج می باشد که یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ خاصیت عایقی و آب بندی آن استفاده از لاستیک های درزگیر با مقاومت مناسب و تولید شده از جنس خوب می باشد.

این لاستیک ها از ورود انواع آلودگی و رطوبت از پنجره جلوگیری می کند. هم چنین وجود این لاستیک ها از اتلاف انرژی جلوگیری می کند و هزینه های مربوط به آن را کاهش می دهد. این لاستیک ها در کنار تمام مزایایی که دارند، دوام طولانی ندارند و نیاز است پس از مدتی تعویض شوند. تغییر دما در فصول مختلف باعث انبساط و انقباض این لاستیک ها و در نهایت پارگی و ساییدگی آن ها می شود. به همین علت بررسی لاستیک های پنجره هر چند وقت یکبار ضروری می باشد.

چگونه لاستیک پنجره را تعویض کنیم

همچنین بخوانید: علت بسته نشدن پنجره دو جداره چیست؟

چه زمانی لاستیک دور پنجره به تعویض نیاز دارد؟

  • در صورت مشاهده کپک روی لاستیک پنجره، باید آن را تعویض کنید.
  • عبور صدا از پنجره می تواند یکی از علامت های فرسودگی لاستیک پنجره باشد.
  • در صورتی که 5 تا 10 سال از آخرین تعویض لاستیک شما می گذرد، احتمالا باید آن را دوباره تعویض کنید.
  • اگر در فصول سرد متوجه ورود هوای سرد از بین درز های پنجره شده اید احتمالا نیاز به تعویض لاستیک دارید.
  • اگر گرد و خاک از بین بازشوی پنجره شما وارد می شود، احتمالا لاستیک پنجره ی شما دچار فرسودگی شده است.
  • اگر هنگام شست و شو آب از بین فریم پنجره و بازشو عبور می کند احتمالا نیاز به تعویض لاستیک یا رگلاژ مجدد پنجره نیاز دارید.

توجه کنید که در صورت بروز مشکلات بالا باید تمام موارد از جمله یراق آلات، رگلاژ، هوابندی و… نیز بررسی شوند.

همچنین بخوانید: بهترین روش تمیز کردن توری پنجره

نحوه تعویض لاستیک پنجره دو جداره

پس از آن که مطمئن شدید لاستیک پنجره شما به تعویض نیاز دارد، قبل از شروع این کار بهتر است نوع لاستیک را تشخیص دهید.

  • برای تعویض لاستیک پنجره دو جداره یو پی وی سی لازم است ابتدا لاستیک قدیمی را از پنجره جدا کنید. اگر نمی توانید این کار را با دست انجام دهید، از یک چاقو استفاده کنید.
  • پس از خارج کردن لاستیک قدیمی، قاب پنجره را بررسی کنید تا در حین این کار دچار آسیب و خوردگی نشده باشد. در صورت مشاهده ی هر گونه خوردگی یا ذوب شدگی ابتدا آن را بر طرف کنید. زیرا وجود هر مشکلی عایق بندی پنجره را بی کیفیت می کند.
  • پس از بررسی قاب پنجره و اطمینان از سالم بودن آن، نصب لاستیک جدید را شروع کنید. از یک گوشه ی قاب پنجره شروع کنید و لاستیک را در شیار قرار دهید تا جایی که تمام فریم با لاستیک پوشانده شود. برای تمام شیار های چهار طرف پنجره این کار را انجام دهید. پس از اتمام کار بررسی کنید تا تمام درز ها پوشانده شده باشد.

لاستیک های درزگیر پنجره در سال اول استفاده دچار کاهش کیفیت یا خرابی می شوند. با گذشت زمان و قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی مختلف این لاستیک ها به تعویض نیاز پیدا می کنند.

برای خرید انواع درب دو جداره در کرج با ما تماس بگیرید.

تعویض لاستیک پنجره

همچنین بخوانید: علت زرد شدن پنجره upvc چیست؟ راه های از بین بردن آن

لاستیک نوع TPE پنجره دو جداره

این لاستیک ها که خاکستری رنگ می باشند، ضعیف ترین نوع لاستیک می باشند که برای پنجره های یو پی وی سی استفاده می شوند. به کارگیری پروفیل یو پی وی سی و لاستیک های سرخود یا TPE هزینه ی نهایی را کاهش می دهد و مدت زمان ساخت پنجره را کاهش می دهد. این لاستیک ها به صورت تقریبی تا دو سال قابل استفاده می باشند و پس از آن دچار خوردگی و شکستگی می شوند. به علت چسبندگی این لاستیک ها به  پروفیل، امکان تعویض آنها وجود ندارد.

لاستیک نوع PVC پنجره دو جداره

کیفیت این لاستیک ها از نوع TPE بیشتر است. همچنین آب و بندی و درز گیری با لاستیک های PVC بهتر از نوع TPE انجام می شود. عمر مفید این لاستیک ها 4 تا 5 سال می باشد. هم  چنین شرایط آب و هوا و تابش خورشید نیز بر روی عملکرد آن ها تاثیر گذار است. امکان تعویض این نوع لاستیک ها در صورت نیاز وجود دارد.

لاستیک نوع EPDM پنجره دو جداره

این نوع لاستیک ها از استاندارد ترین انواع لاستیک پنجره می باشند که کیفیت آنها نیز نسبت به نوع TPE و PVC بهتر است. این لاستیک ها می توانند 15 تا 17 سال کارآیی مفید داشته باشند در حالی که پس از گذشت این مدت نیز ماهیت خود را به طور کلی از دست نمی دهند. لاستیک های نوع EDPM در مقابل گرما، سرما و اشعه ی خورشید مقاوم می باشند. آب بندی و درزگیری پنجره با این لاستیک ها به خوبی و با کیفیت انجام می شود. در صنایع خودرو سازی نیز این لاستیک ها استفاده می شود. در صورت نیاز، امکان تعویض این لاستیک ها وجود دارد.

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد لاستیک های نوع سرخود و چسبیده بر خلاف لاستیک های دیگر امکان تعویض ندارند.

همچنین بخوانید: روش تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دو جداره

نظر بگذارید