پنجره لیفت اند اسلاید

پنجره لیفت اند اسلاید یکی از جدید ترین انواع پنجره کشویی و لولایی می باشند. مشکلاتی مانند هوابندی و آب بندی که در درب و پنجره های دیگر وجود دارد، در این پنجره ها بر طرف شده است. آلودگی هوا و آلودگی صوتی دو مشکل بسیار بزرگ هستند که در اثر افزایش جمعیت روز به روز به آنها افزوده می شود. طراحان و معماران تلاش می کنند تا تاثیر این مشکلات در زندگی روزمره افراد را کاهش دهند. این موضوع در نتیجه منجر به تولید پنجره هایی شده است که  از نظر عایق بندی و مقاومت در برابر عوامل بیرونی با کیفیت تر باشند. در واقع تفاوت یراق آلات پنجره های لیفت اند اسلاید باعث افزایش کیفیت، کارآیی و مزیت های این نوع پنجره ها شده است.

شما می توانید برای سفارش درب و پنجره لیفت اند اسلاید با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید قیمت درب دوجداره در کرج را در سایت ارس پن تماس مشاهده کنید.

درب لیفت اند اسلاید

همچنین بخوانید: نحوه ی تعویض لاستیک پنجره دو جداره

پنجره لیفت اند اسلاید چیست؟

پنجره لیفت اند اسلاید مانند انواع دیگر پنجره از سه قسمت اصلی شیشه، یراق آلات و پروفیل تشکیل شده است. این پنجره ها بر روی چند چرخ و دو ریل قرار گرفته اند که باعث نرم شدن حرکت و باز و بسته شدن آنها می شود. تحمل وزن پنجره لیفت اند اسلاید بسیار بالا می باشد به طوری که می توانند لنگه های بزرگ و سنگین تا 900 کیلو گرم را حمل کنند. برای نصب شیشه های بزرگ و زیبا تر کردن نما می توان از این پنجره ها استفاده کرد. لاستیک هایی که برای ساخت پنجره لیفت اند اسلاید استفاده می شود از جنس EPDM می باشد که در حین باز کردن پنجره بر روی ریل حرکت می کند. از این پنجره ها برای ایجاد دید وسیع به منظره ی رو به روی پنجره استفاده می شود. هم چنین پنجره های لیفت اند اسلاید به نگهدارنده و کتیبه نیاز ندارند.

پنجره های لیفت اند اسلاید در مدل های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و به صورت تک ریل، دو ریل و سه ریل موجود هستند. یراق آلات این پنجره ها ایتالیایی و آلمانی می باشند. قابلیت نصب انواع شیشه دو جداره و همچنین شیشه ضد گلوله بر روی این پنجره ها وجود دارد. قطر قاب های پنجره لیفت اند اسلاید از 12 تا 16 سانتی متر و عرض پروفیل آنها از 14 تا 17 سانتی متر می باشد. این نوع پنجره ها ارتفاع 3 متر و وزن حدود یک تن قابل ساخت می باشند.

پنجره لیفت اند اسلاید

برای مشاوره و خرید انواع پنجره دو جداره در کرج با ارس پن تماس بگیرید.

عملکرد پنجره لیفت اند اسلاید چگونه است؟

یراق آلات پنجره لیفت اند اسلاید به صورتی طراحی شده است که با چرخاندن دستگیره حدود 0.5 سانتی متر به سمت بالا حرکت می کنند یعنی 5 میلیمتر از روی قاب بلند می شود. به این حرکت لیفت (lift) گفته می شود. بعد از این حرکت، با استفاده از چرخ هایی که برای این درب و پنجره ها قرار داده شده است بر روی لاستیک های آزاد شده به سمت چپ و راست در راستای افقی حرکت می کنند. به این حرکت اسلاید (slide) می گویند. هنگام قفل کردن پنجره، پنجره بر روی فریم قرار گرفته و لاستیک و پروفیل با هم درگیر می شوند و پنجره حرکت نمی کند. این نوع از باز و بسته شدن پنجره لیفت اند اسلاید باعث ایجاد عایق قوی برای آن شده است. مزایای این پنجره ها باعث بالا رفتن قیمت آنها نسبت به دیگر انواع پنجره ها شده است.

درب و پنجره لیفت اند اسلاید

مزایا و معایب پنجره لیفت اند اسلاید

 • پروفیل این پنجره ها از نوع کشویی سنگین تر است.
 • شست و شوی درب و پنجره های لیفت اند اسلاید آسان است.
 • قیمت این پنجره ها به علت کیفیت یراق آلات استفاده شده در آن بالا می باشد.
 • ظاهر پنجره های لیفت اند اسلاید از پنجره های کشویی و لولایی زیبا تر است.
 • با نصب این پنجره ها می توان یک نمای یک تکه و زیبا برای ساختمان ایجاد کرد.
 • پنجره های لیفت اند اسلاید عایق بسیار خوبی در برابر صدا و آلودگی هوا می باشند.
 • استفاده از لاستیک های EPDM اصطکاک لاستیک ها را کاهش داده و حرکت پنجره را روان می کند.
 • این پنجره ها به صورت کشویی باز و بسته می شوند و به همین علت هنگام باز شدن فضایی اشغال نمی کنند.
 • غلتک هایی که بر روی ریل های این پنجره قرار گرفته اند باعث حرکت روان و نرم پنجره های لیفت اند اسلاید می شوند.
 • درزگیر های پنجره ی لیفت اند اسلاید در حالت قفل در هر چهار طرف پنجره فعال می شوند به این علت میزان عایق بودن این نوع پنجره ها در برابر نفوذ آب و هوا نسبت به پنجره های کشویی بیشتر است.

در و پنجره لیفت اند اسللاید

همچنین بخوانید: علت بسته نشدن پنجره دو جداره چیست؟

کاربرد های پنجره لیفت اند اسلاید (Lift & slide)

ویلا هایی که نمای آنها کوه، دریا، جنگل یا هر منظره ی زیبای دیگری وجود دارد می توانند برای ایجاد دید وسیع و حداکثری از این پنجره ها استفاده کنند. قطر این پنجره ها نسبت به پنجره های  کشویی بیشر است و همین موضوع باعث می شود تحمل وزن بالایی داشته باشند و بتوان شیشه های یک تکه با مساحت زیاد در فریم آنها قرار داد. به طور کلی پنجره هایی که قطر آنها بیشتر از 12 سانتی متر است قابلیت نصب یراق آلات لیفت را دارند. علاوه بر آن می توان برای مکان هایی مانند پذیرایی، اتاق، آشپزخانه و… از این پنجره ها استفاده کرد.

تفاوت پنجره های ریلی و لیفت اند اسلاید

 • در پنجره های ریلی نمی توان آنها را در حالت نیمه باز قفل کرد. در صورتی که علاوه بر اینکه پنجره های لیفت اند اسلاید در حالت نیمه باز قفل می شوند.
 • هر دو نوع پنجره های ریلی و لیفت اند اسلاید نوع مدرن تر و جدید تری از پنجره های کشویی هستند. هر دو نوع این پنجره ها استفاده ی راحتی دارند و در برابر صدا و حرارت عایق خوبی می باشند. امنیت پنجره های ریلی از پنجره ی کشویی بیشتر است اما پنجره های لیفت اند اسلاید از هر دوی آنها امنیت بیشتری دارد.
 • وزن قابل تحمل برای پنجره های ریلی تا 200 کیلو گرم می باشد و در صورت افزایش این وزن، باز و بسته شدن آنها مختل می شود. به همین دلیل ابعاد پنل این پنجره ها نباید از 2400*2600 میلیمتر بیشتر باشد. اما برای مدل های لیفت اند اسلاید که تحمل وزن بالاتری دارند می توان از پانل های بزرگ تر استفاده کرد.
 • درب و پنجره های ریلی در پنل های سه تایی یا چهارتایی ساخته می شوند. این درب و پنجره ها بر روی قرقره هایی قرار گرفته اند که افراد می توانند با کشیدن آنها به چپ و راست آنها را باز و بسته کنند. اما در مدل لیفت اند اسلاید پنجره ها در حالت عادی قفل هستند و تنها زمانی بر روی قرقره قرار می گیرند که فرد بخواهد آن را باز یا بسته کند. باز و بسته کردن این نوع از در و پنجره ها با استفاده از دستگیره ای که در داخل آن تعبیه شده است انجام می شود. این قابلیت و همچنین مکانیزم سه گانه قفل باعث می شود مدل های لیفت اند اسلاید تنها از داخل باز شوند و امنیت آنها بالا تر باشد.

همچنین بخوانید: چه پنجره ای برای آشپزخانه شما مناسب است؟

یک نظر

نظر بگذارید