چه پنجره ای برای سالن پذیرایی شما مناسب است؟

در طراحی دکوراسیون فضا های مختلف سلیقه افراد نقش بسیار مهمی دارد. اما دقت به برخی از اصول به زیبا تر شدن نتیجه نهایی کمک می کند.

سالن پذیرایی یکی از مهم ترین قسمت های هر خانه می باشد که دیزاین و طراحی آن از اهمیت ویژه ای برای بیشتر افراد برخوردار است. پنجره علاوه بر این که یکی از قسمت های مهم هر سالن یا اتاق می باشد، تاثیر زیادی در نور گیری آن فضا دارد. در طول تاریخ نیز افراد مدل پنجره های خود را طوری انتخاب می کرده اند که نمایانگر فرهنگ آنان باشد. انتخاب مدل پنجره کلاسیک یا مدرن به سلیقه ی هر فرد بستگی دارد. البته در انتخاب پنجره معیار های مهم دیگری مانند ابعاد، محل قرار گیری و… مهم می باشند.

پنجره مناسب سالن پذیرایی

مدل پنجره حال

معیار های مهم برای انتخاب مدل پنجره بزرگ پذیرایی چیست؟

از زمان های قدیم پنجره یکی از مهم ترین عناصر برای زیبا تر کردن و شکل دادن به ظاهر ساختمان ها بوده است. پنجره ی هر محیط و شهر نمایانگر خصوصیات فرهنگی و سلیقه ی آن مکان می باشد. اما امروزه انتخاب پنجره بیشتر به سلیقه و فرهنگ ساکنان همان خانه یا مکان بستگی دارد. هنگام انتخاب پنجره قطعا باید به شدت و جهت تابش نور خورشید، شرایط آب و هوایی، جهت وزش باد و… نیز توجه شود. در ادامه با انواع پنجره ها که برای سالن های پذیرایی شما مناسب هستند می پردازیم.

مدل پنجره پذیرایی

پنجره فرانسوی قدی برای پذیرایی

پنجره قدی برای ویلا

همچنین بخوانید: درزگیری پنجره برای باران و سرما

پنجره های بلند و قدی پذیرایی

پنجره های بلند قدی در سالن پذیرایی علاوه بر زیبا تر کردن فضا، میزان نوری که به خانه شما وارد می شود را افزایش می دهند و باعث روشن شدن و دل باز شدن خانه ی شما می شوند. از مزایای این نوع پنجره ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تهویه مناسب هوای داخل خانه
 • هدایت میزان نور زیاد به داخل خانه
 • فراهم کردن دید گسترده و وسیع به خارج خانه

استفاده از این پنجره ها به زیبایی دکوراسیون سالن و خانه ی شما می افزاید به طوری که با نصب این پنجره ها دیگر نیازی به نصب پرد ندارید. بنابر این این نوع پنجره ها برای افرادی که قصد استفاده از پرده برای پنجره های خود را ندارند بسیار مناسب می باشد. مخصوصا اگر دید پنجره ی شما به مکانی زیبا می باشد، استفاده از پنجره های قدی پیشنهاد می شود. اگر به هر دلیلی می خواهید بر روی این پنجره ها پرده نصب کنید بهتر است از پرده های ساده، نازک و تک رنگ استفاده کنید. برای نشان دادن زیبایی این پنجره ها در سالن پذیرایی نباید جلوی آن را با مبلمان یا هر چیز دیگری بپوشانید. پس این پنجره ها بیشتر برای سالن های بزرگی مناسب هستند که بتوان جلوی آن را خالی گذاشت. اغلب از این پنجره ها برای خانه های ویلایی و خانه هایی با متراژ بالا و سقف بلند استفاده می شود.

پنجره قدی پذیرایی

پنجره حال و پذیرایی

همچنین بخوانید: چه پنجره ای برای آشپزخانه شما مناسب است؟

توجه کنید که اگر در شهر های خیلی گرم ساکن هستید و سالن پذیرایی یا نشمین شما در معرض تابش نور مستقیم و شدید خورشید قرار دارد، ممکن است نصب این پنجره ها در فصول گرم باعث گرم شدن فضای شما شود. اگر چشم انداز رو به روی پنجره ی شما زیبا نیست بهتر است از این نوع پنجره استفاده نکنید یا جلوی آن پرده نصب کنید.

با حجم نوری که از طریق نصب این پنجره ها به داخل سالن شما وارد می شود دیگر نیازی به روشن کردن لامپ در طول روز ندارید. اتلاف انرژی حرارتی، مشکلی است که می توان در رابطه با این پنجره ها عنوان کرد که البته این مشکل با استفاده از پروفیل های مرغوب و شیشه دو جداره قابل حل می باشد. هم چنین باید در نظر بگیرید با توجه به ابعاد بزرگ این پنجره ها، به نسبت هزینه آنها نیز بالا تر می باشد. هم چنین نظافت و شستن آنها نیز ممکن است وقت بیشتری بگیرد.

انتخاب پنجره های قدی مناسب

پنجره های قدی در انواع مختلفی مانند پنجره های فرانسوی، کشویی، تاشو و سقفی موجود هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در هنگام انتخاب پنجره های قدی، باید به عوامل مختلفی مانند نوع ساختمان، سبک طراحی ساختمان، میزان نور طبیعی مورد نیاز و بودجه خود توجه داشته باشید.

موارد استفاده از پنجره های قدی

پنجره های قدی می توانند در فضاهای مختلف ساختمان استفاده شوند. برخی از موارد استفاده از پنجره شیشه ای بزرگ قدی عبارتند از:

 • در اتاق هال و نشیمن: پنجره های قدی در اتاق هال و نشیمن می توانند نور طبیعی زیادی را به داخل فضا وارد کنند و باعث ایجاد فضایی روشن و دلنشین شوند. همچنین، پنجره های قدی در اتاق نشیمن می توانند دید زیبایی از محیط بیرون به داخل فضا فراهم کنند.
 • در اتاق خواب: پنجره های قدی در اتاق خواب می توانند نور طبیعی زیادی را به داخل فضا وارد کنند و باعث ایجاد فضایی روشن و دلنشین شوند. همچنین، پنجره های قدی در اتاق خواب می توانند دید زیبایی از محیط بیرون به داخل فضا فراهم کنند.
 • در آشپزخانه: پنجره های قدی در آشپزخانه می توانند نور طبیعی زیادی را به داخل فضا وارد کنند و باعث ایجاد فضایی روشن و دلنشین شوند. همچنین، پنجره های قدی در آشپزخانه می توانند دید زیبایی از محیط بیرون به داخل فضا فراهم کنند.

پنجره قدی سالن پذیرایی

برای خرید انواع درب دوجداره در کرج با ما تماس بگیرید.

پنجره های رنگی

استفاده از شیشه های رنگی برای پنجره از زمان های بسیار قدیم در معماری ایرانی رایج بوده است. با عبور نور خورشید از این شیشه ها رنگ آن تغییر می کند و فضای زیبا و جذابی را به وجود می آورد. وجود این نور های رنگی و زیبا می تواند به آرامش افراد نیز کمک کند. هم چنین وجود این شیشه های رنگی مانند فیلتر عمل می کند و از ورود اشعه های مضر خورشید جلوگیری میکند، به همین علت استفاده از این پنجره ها در مناطق گرمسیری و کویری ایران رایج است. البته در مناطق دیگر استفاده از این شیشه ها برای تمام پنجره مناسب نیست زیرا باعث تاریک شدن فضای سالن و خانه می شود. می توان از شیشه های رنگی در بعضی از قسمت های کوچک پنجره مانند بالای پنجره استفاده کرد.

مدل پنجره رنگی

مشکلی که می توان در رابطه با این پنجره ها عنوان کرد این است که این شیشه ها در کنار قاب های چوبی  زیبا می باشند و این موضوع هزینه ی نگهداری از این پنجره ها رابالا می برد. اگر تصمیم به خرید این پنجره ها دارید بهتر است رنگ شیشه های آن را با توجه به رنگ دکوراسیون فضای داخلی خانه ی خود انتخاب کنید.

مدل پنجره ارسی

همچنین بخوانید: 7 نکته طلایی برای طراحی اتاق کودک

پنجره با اشکال مختلف

کمتر پیش می آید که پنجره هایی با اشکالی به جز مستطیل یا مربع ببینید. پنجره های مدرن امروزی در قالب دایره، مثلث یا چند ضلعی ساخته می شوند. با استفاده از این پنجره ها نمای بیرونی ساختمان ها نیز بسیار زیبا می شود. کمتر کسی است که با عبور از جلوی ساختمانی که پنجره های دایره ای یا مثلثی دارد توجهش جلب نشود. این پنجره ها می توانند در ابعاد مختلف کوچک، بزرگ یا قدی ساخته شوند. این موضوع کاملا به خلاقیت و جسارت افراد بستگی دارد. در انتخاب این پنجره ها دقت کافی داشته باشید تا پس از چند سال مجبور به تعویض آن نشوید.

مدل پنجره مثلثی

مدل پنجره دایره ای

پنجره ی دایره ای شکل

برای اطلاع از قیمت انواع پنجره و شیشه دو جداره در کرج با ما تماس بگیرید. 09125630818

پنجره فرانسوی

پنجره های فرانسوی نوعی از پنجره با طراحی زیبا و کلاسیک می باشند. این نوع پنجره ها نیز نوعی پنجره ی قدی محسوب می شوند که به صورت جفتی از سقف تا زمین قرار می گیرند. جنس این پنجره ها می تواند چوبی یا آلومینیوم باشد. برای شیشه های داخل این پنجره معمولا از تقسیم بندی های ریز استفاده می شود. نصب این پنجره ها و استفاده از پرده هایی که به سمت کنار جمع شوند زیبایی سالن پذیرایی شما را چند برابر می کند. شما می توانید برای پنجره دو جداره بزرگ سالن پذیرایی از مدل فرانسوی استفاده کنید.

پنجره فرانسوی

پنجره قدی دو جداره برای سالن پذیرایی

پنجره سالن حال و پذیرایی

همچنین بخوانید: پنجره شاه نشین چیست؟

مدل پنجره بزرگ حال پذیرایی

باید توجه داشته باشید که انتخاب مدل پنجره حال پذیرایی تاثیر زیادی در نما و دیزاین خانه شما دارد. علاوه بر آن پس از نصب پنجره امکان تعویض راحت آن وجود ندارد. هنگام انتخاب پنجره برای سالن پذیرایی خود به عوامل مهمی مانند جنس پروفیل، شیشه، یراق آلات و … توجه داشته باشید.  پنجره های دو جداره سالن پذیرایی به دلیل کیفیت و تنوع بالا طرفداران زیادی دارند. همچنین استفاده از این پنجره ها به تعادل دمای خانه در فصول سرد نیز کمک بسیاری می کند و هزینه های شما را کاهش می دهد.

مدل پنجره دو جداره پذیرایی

پنجره دو جداره ریلی یا کشویی نوعی از پنجره ها می باشند که به صورت افقی بر روی ریل باز و بسته می شوند. در برخی از آنها فقط یک لنگه و در بعضی از مدل آنها هر دو لنگه باز و بسته می شوند. این پنجره های برای سالن های پذیرایی کوچک برای باز و بسته کردن پنجره ممکن است با کمبود فضا مواجه شوند، مناسب می باشد. هم چنین برای باز و بسته کردن این پنجره ها نیازی به جمع کردن پرده ها نیست. به طور کلی این پنجره ها برای سالن های پذیرایی کوچک یا متوسط مناسب می باشند. به علت وجود ریل در این نوع پنجره ها ممکن است عایق بندی این پنجره ها در مقابل گرما و صدا ضعیف باشد.

امروزه به علت آپارتمانی شدن بیشتر خانه ها و متراژ پایین آنها اغلب برای سالن های پذیرایی از پنجره های لولایی یا ریلی استفاده می شود. 

پنجره دو جداره کشویی

پنجره بزرگ حال و پذیرایی

چه پنجره ای برای ساختمان های مسکونی مناسب است؟

پنجره یکی از اجزای مهم هر خانه و راه ارتباطی افراد داخل با بیرون محیط خانه می باشد. برای انتخاب محل قرار گیری پنجره پذیرایی بزرگ باید بسیاری از نکات مانند زاویه تابش نور خورشید، جهت وزش باد غالب و نمای بیرون ساختمان در نظر گرفته شود. برای ایجاد گردش هوا در داخل خانه، پنجره نباید در دیواری کار شود که هوای خارج آن راکد است. همچنین تابش نور بسیار زیاد یا کم، هر دو مشکلاتی به وجود می آورند.

پنجره های بزرگ نمای ساختمان می توانند تأثیر زیادی بر زیبایی و جذابیت نمای ساختمان داشته باشند. این پنجره ها می توانند نور طبیعی زیادی را به داخل ساختمان وارد کنند و باعث ایجاد فضایی روشن و دلنشین شوند. همچنین، پنجره های بزرگ نمای ساختمان می توانند دید زیبایی از محیط بیرون به داخل ساختمان فراهم کنند. 

پنجره بزرگ نمای ساختمان

پنجره های بزرگ نمای ساختمان در انواع مختلفی موجود هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از انواع محبوب پنجره بزرگ نمای ساختمان عبارتند از:

 • پنجره های پانوراما: این پنجره ها از کف تا سقف امتداد دارند و دید کاملی از محیط بیرون به داخل ساختمان فراهم می کنند. پنجره های پانوراما برای ساختمان هایی که در مناطقی با چشم انداز زیبا قرار دارند، گزینه مناسبی هستند.
 • پنجره دو جداره کشویی: این پنجره ها به صورت افقی باز و بسته می شوند و برای فضاهای کوچک مناسب هستند. پنجره های کشویی فضای زیادی را اشغال نمی کنند و به راحتی باز و بسته می شوند.
 • پنجره های تاشو: این پنجره ها به صورت عمودی باز و بسته می شوند و برای فضاهایی که نیاز به باز شدن کامل پنجره وجود دارد، گزینه مناسبی هستند. پنجره های تاشو به راحتی جمع می شوند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند.
 • پنجره های خمیده: این پنجره ها ظاهری مدرن و منحصر به فرد دارند و برای ساختمان هایی با طراحی مدرن مناسب هستند. پنجره های خمیده نور طبیعی بیشتری را به داخل ساختمان وارد می کنند.

مزایا و معایب پنجره بزرگ نمای ساختمان

پنجره های بزرگ نمای ساختمان مزایا و معایبی دارند که باید قبل از نصب آنها در نظر گرفته شوند.

مزایای پنجره بزرگ نمای ساختمان:

 • نور طبیعی بیشتری را به داخل ساختمان وارد می کنند.
 • دید زیبایی از محیط بیرون به داخل ساختمان فراهم می کنند.
 • فضای داخلی ساختمان را بزرگ تر و روشن تر نشان می دهند.

معایب پنجره بزرگ نمای ساختمان:

 • هزینه بیشتری نسبت به پنجره های کوچک تر دارند.
 • به نگهداری و مراقبت بیشتری نیاز دارند.
 • در مناطقی با آب و هوای سرد، می توانند باعث اتلاف انرژی شوند.

انتخاب پنجره بزرگ نمای ساختمان مناسب

در هنگام انتخاب پنجره بزرگ نمای ساختمان، باید به عوامل مختلفی مانند نوع ساختمان، سبک طراحی ساختمان، میزان نور طبیعی مورد نیاز و بودجه خود توجه داشته باشید.

اگر ساختمان شما در مناطقی با آب و هوای سرد قرار دارد، بهتر است از پنجره های دوجداره با عایق حرارتی مناسب استفاده کنید. این پنجره ها به کاهش اتلاف انرژی کمک می کنند.

اگر ساختمان شما دارای طراحی مدرن است، می توانید از پنجره های خمیده یا پانوراما استفاده کنید. این پنجره ها ظاهری مدرن و منحصر به فرد به ساختمان شما می بخشند.

اگر ساختمان شما دارای طراحی کلاسیک است، می توانید از پنجره های ارسی یا کشویی استفاده کنید. این پنجره ها ظاهری کلاسیک و سنتی به ساختمان شما می بخشند.

انتخاب پنجره بزرگ نمای ساختمان که مناسب نیاز و سلیقه شما باشد، می تواند به ایجاد نمای ساختمانی زیبا و جذاب کمک کند.

پنجره سالن پذیرایی

مدل پنجره بزرگ پذیرایی

پنجره قدی ویلایی

برای حفظ حریم خصوصی افراد داخل خانه و همچنین ساختمان های همسایه بهتر است جهت پنجره رو به خانه ی آنها مشرف نباشد. البته امروزه با افزایش جمعیت و ساخت و ساز های فراوان به خصوص در شهر های شلوغ و کلانشهر ها مانند تهران و کرج رعایت این نکته بسیار مشکل است. برای بر طرف کردن این مشکل می توان از شیشه دو جداره رفلکس برای پنجره دوجداره در کرج استفاده کرد. شیشه رفلکس در طول روز که نور بیرون از خانه بیشتر از نور داخل است، از بیرون مانند آینه عمل می کند و فضای داخل خانه را نشان نمی دهد. هم چنین در فصل تابستان که بسیار از افراد پنجره های خانه را باز می گذارند، نصب توری پلیسه در کرج به کاهش دید به داخل خانه تا حدودی کمک می کند.

و در آخر برای انتخاب یک پنجره مناسب برای سالن پذیرایی خانه تان حتما به بودجه، مدل خانه، نمای بیرونی خانه و گردش هوای اطراف خانه توجه داشته باشید.

4 نظرات

 • برای سقف سالن حدود 3 متر چه مدل پنجره دو جداره برای پذیرایی خوبه؟ پنجره ی قدی میشه استفاده کرد؟

  • بله امکانش هست از پنجره ی قدی برای سالن پذیرایی شما استفاده کرد. مدل پنجره ای که انتخاب می کنید بیشتر به سلیقه ی شما بستگی داره. برای مشاوره ی بیشتر با کارشناسان ما در ارس پن تماس بگیرید. 02146893471

 • از پنجره فرانسوی میشه برای سالن پذیرایی خانه های آپارتمانی استفاده کرد؟

  • استفاده از انواع پنجره به سلیقه و نوع خانه ی شما بستگی داره. برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.

نظر بگذارید