زاماک پنجره دو جداره چیست؟

یک پنجره دو جداره از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام کاربردی دارند. زاماک یکی از اجزای این پنجره محسوب می‌شود که از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور دقیق تر در این مطلب به بررسی زاماک پنجره دو جداره چیست؟ می‌پردازیم. بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید و خواندن این مقاله را از دست ندهید.

زاماک پنجره 

زاماک پنجره یکی از اجزای تعویضی پنجره دو جداره است که نقش مهمی در آن ایفا می‌کند. این محصول بسیار کوچک بوده و در عایق بندی آن موثر است. زاماک در شکل‌ها و انواع مختلف تک حالته، دو حالته و کشویی موجود است که با یکدیگر متفاوت هستند. شرکت‌های تولید کننده پنجره دو جداره در تلاشند تا همیشه بهترین و با کیفیت‌ترین آن را انتخاب نمایند. اهمیت این قطعه به این دلیل است که سبب عایق بندی پنجره‌ها می‌شود. هر پنجره از تعداد متفاوتی زاماک تشکیل شده است، باید متناسب و براساس تعداد اسپانیولت سفارش داده شود. این قطعه در پنجره‌های دو حالته در سه یا چهار ضلع آن نصب می‌شود. همچنین در پنجره دو جداره کشویی و تک حالته از طرفی که دستگیره قرار دارد آن را نصب می‌کنند. این قطعه ایمنی پنجره در زمان بسته شدن را بالا برده و اجازه نمی‌دهد که کسی از ببیرون به آن دسترسی داشته باشد. در حالت کلی وظیفه زاماک پنجره کیپ و قفل کردن لنگه بازشد، به چهارچوب یا فریم است.

زاماک پنجره دو جداره

برای سفارش و خرید انواع پنجره دو جداره در کرج با ما تماس بگیرید. 09125630818

زاماک چیست؟

حال که با زاماک پنجره آشنا شدید بهتر است با خود آن نیز آشنا شده و بدانید زاماک چیست؟ زاماک یک آلیاژ است که برخی قطعات از آن ساخته شده‌اند. این اصطلاح را اغلب در صنعت در و پنجره upvc به کار می‌برند. این آلیاژ از عناصر مختلفی چون مس، آهن، کرم، روی، قلع، نیکل، آلومینیوم، منگنز، کادمیم و منیزیم تشکیل شده است. اصلی‌ترین پایه و اساس آن عنصر روی است که به رنگ نقره‌ای، سفید  یا آبی است. ساختار آن به صورت بلوری فشرده و دارای نقطه جوش ۹۰۶ درجه سانتی گراد و نقطه ذوب ۴۱۹ درجه سانتی گراد است. زاماک در سه درجه زاماک ۲، زاماک ۳ و زاماک ۵ تقسیم بندی می‌شود. جنس آن عالی بوده و با کیفیت بالایی تولید می‌شود تا بتواند فشارهای وارده را تحمل کند‌؛ بنابراین به دلیل آنکه تحت فشار زیاد است، وزن، نوع آلیاژ و جنس آن بسیار مهم است. در تولید این قطعه استانداردهای لازم به کار رفته و تولید کنندگان در تلاشند تا محصولی با کیفیت را بسازند. از ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت بالا در برابر خزش، استحکام در برابر ضربه و استحکام کششی بالا اشاره کرد. همچنین در برابر خوردگی نیزی مقاوم بوده و از سختی بالایی برخوردار است. همچنین دامنه انجماد آن بالا بوده و از خواص مکانیکی خوبی برخوردار است.

زاماک پنجره چیست

ارس پن، تولید کننده انواع درب دو جداره در کرج

کاربردهای زاماک در صنعت درب و پنجره

زاماک در یراق آلات دستگیره، درب و پنجره استفاده می‌شود؛ زیرا کارایی مطلوبی در قطعات تحت فشار از خود نشان می‌دهد. زاماک پنجره یکی از کاربردهای این محصول است که برای قفل شدن و چسبیدن کامل لنگه پنجره به فریم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپلنیولیت نوعی یراق است که دارای چند زبانه کوچک بوده و در امتداد طولی پروفیل لنگه پنجره قرار گرفته و آن را به چهار چوب قفل می‌کند. در این صورت زاماک پنجره را محکم به چارچوب می‌چسباند و حلوی تکان خوردن آن را می‌گیرد. در بحث رگلاژ پنجره دو جداره زاماک نقش بسیار مهمی دارد. زاماک را به درستی تنظیم کنید تا رگلاژ پنجره بدون مشکل انجام شود.

سخن پایانی

در این مقاله زاماک پنجره را مورد بررسی قرار دادیم. زاماک آلیاژی است که از عناصر مختلف تشکیل شده است که هر کدام خاصیتی را در آن ایجاد می‌کنند. این قطعه یکی از قطعات مهم و حیاتی پنجره دو جداره است که آن را محکم به چهارچوب می‌چسباند. این قطعه در انواع مختلفی موجود است که باید متناسب با نوع پنجره آن را انتخاب کرد. این آلیاژ از ویژگی‌ها و خواص مختلفی برخوردار است که به تناسب همان در کاربردهای مختلف از آن استفاده می‌شود.

همچنین ببینید: درزگیری پنجره برای باران و سرما

نظر بگذارید