شیشه لاکوبل چیست؟

شیشه لاکوبل به شیشه های پشت رنگی گفته می شود که سطح صاف و یکنواختی دارند و به عنوان شیشه های تزیینی برای تزیین نمای بیرونی و فضای داخلی منازل و محیط اداری مورد استفاده قرار می گیرند.

شیشه های لاکوبل در دو نوع پشت رنگی مات و براق موجود هستند و ضخامت آنها بین 4 تا 20 میلی متر متغییر می باشد. این مدل شیشه ها در دو سطح safe و +safe ( ایمن و ایمن پلاس) بوده و عملکردشان مانند شیشه آنتی باکتریال می باشد. اسامی تجاری این شیشه ها در ایران، لاکوبل و متلوکس هستند.

شیشه لاکوبل

برای مشاهده قیمت درب دو جداره در کرج با ارس پن تماس بگیرید.

شیشه لاکوبل

شیشه لاکوبل نوعی شیشه‌ است که در آن از لاک و رنگهای مختلف برای تزئین و طراحی روی شیشه استفاده می‌ شود. این نوع شیشه در ساخت آثار هنری، اشیاء زینتی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. شیشه های لاکویل اغلب با رنگهای شفاف، سفید، قرمز، زرد، سبز و آبی تزئین ‌شده و  به شکلهای مختلفی مانند نقشهای گل، حیوانات و طرحهای هندسی می باشد.

کاربردهای شیشه لاکوبل

شیشه لاکوبل به عنوان نوعی شیشه‌ تزئینی، در بسیاری از کارهای هنری و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برخی از کاربردهای این شیشه عبارتند از:

 • ساخت آثار هنری

شیشه های لاکوبل به عنوان یکی از مواد اصلی در ساخت آثار هنری مانند تابلو و میزهای شیشه ‌ای، قفسه ها و کابینتهای شیشه ای، لوسترها و شمعدانها استفاده می شوند.

 • تزئین دیوارها

این شیشه ها به عنوان یکی از روشهای تزئین دیوارها و دربها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • جایگزینی مناسب برای کاغذ دیواری هستند.
 • مورد استفاده در مهد کودکها به دلیل نشکن بودن و ایمنی بالا، برای تزیین فضا

شیشه لاکوبل

همچنین بخوانید: شیشه ضد حرارت چیست؟

مزایای شیشه لاکوبل

شیشه های لاکوبل دارای مزایای متعددی بوده که شامل موارد زیر می ‌شوند:

 • زیبایی و جذابیت

شیشه های لاکوبل به دلیل طرحها و رنگهای متنوع و جذابی که دارند، بسیار زیبا و جذاب هستند و  به عنوان یکی از عناصر تزئینی مهم در دکوراسیون داخلی و هنرهای تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • مقاومت در برابر خوردگی

شیشه های لاکوبل به دلیل پوشش لاکی که روی آن قرار می‌ گیرند، مقاومت خوبی در برابر خوردگی و خش دارند؛ بنابراین برای تزیین دیوارها، درهای کشویی و مبلمان مورد استفاده قرار گرفته و تا سالها ظاهر اصلی آنها محفوظ می ماند.

 • مقاومت در برابر حرارت

این شیشه ها  در برابر حرارت ورودی به مرز 500 درجه فارنهایت مقاومت می کنند و به همین دلیل در ساخت اجسامی مانند شمعدانها و لوسترها استفاده می شوند.

 • شفافیت

 شیشه های لاکوبل به دلیل شفافیتی که دارند، نور را به درون فضاهای داخلی بیشتر منتقل کرده و فضا را روشنتر می کنند.

 • سازگار با محیط زیست به دلیل انتشار ترکیبات آلی فرار و فرمالدئید
 • نصب و نگهداری آسان به دلیل داشتن سطح صاف و یکنواخت
 • با داشتن طراحی منحصر به فرد سبب بازتاب نور در فضای داخلی شده بنابراین سبب بزرگتر دیده شدن این فضاها می شوند.
 • قابلیت شستشو

شیشه لاکوبل مشکی

برای خرید انواع پنجره دو جداره در کرج با ارس پن تماس بگیرید. ۰۹۱۲۵۶۳۰۸۱۸

مقاومت شیشه لاکوبل در برابر ضربه

شیشه های لاکوبل، همانند بسیاری از انواع شیشه، در برابر ضربه قوی و شکستن حساس هستند. با این حال، پوشش رنگی که روی این شیشه ها قرار می ‌گیرند، مقاومت بیشتری در برابر خراشیدگی و خوردگی به شیشه ها می دهد.

ضخامت شیشه های لاکوبل نیز بر مقاومت آن در برابر ضربه تأثیر می گذارد و در زمان شکسته شدن، خرد نمی شوند و فقط با ضربه های خیلی شدید می شکنند یا ترک برمی دارند.

در کل، این شیشه ها به دلیل ظاهری زیبا و دوام بالا، به عنوان یکی از مواد تزئینی و دکوراتیو محبوب هستند، اما در برابر ضربه قوی و شکستن، مانند سایر انواع شیشه، حساس می باشند.

مراحل ساخت شیشه لاکوبل

مراحل ساخت شیشه های لاکوبل عبارتند از:
شیشه‌ سازی: در ابتدا، شیشه‌ ها با استفاده از فرآیند خاص شیشه‌ سازی ساخته می ‌شوند.
طراحی و نقاشی: پس از ساخت شیشه، طرحهای مورد نظر روی شیشه نقاشی خواهند شد. این نقاشی‌ ها شامل طرحهای هندسی، نقشهای گل و حیوانات و غیره  می باشند.

لاک ‌کاری: پس از نقاشی، لاکهای مختلف بر روی شیشه اعمال شده که این لاکها شامل لاکهای شفاف، رنگی و حتی جواهری می باشند. پس از رنگ کاری با ورقهای پی وی سی پوشانده شده تا از رنگ محافظت شود.

خشک کردن: پس از اعمال لاک، شیشه ها برای خشک شدن به مدت چند روز در محیط خشک قرار می‌ گیرند.
اتمام: پس از خشک شدن، شیشه ها آماده نصب و استفاده می گردند.

مزایای شیشه لاکوبل

همچنین بخوانید: برش شیشه سکوریت چگونه انجام می شود؟

نتیجه گیری

شیشه لاکوبل یا شیشه پشت رنگی نوعی از شیشه های رنگی  صاف بوده که در دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. این شیشه ها بسیار مقاوم بوده و عملکردی مانند شیشه های آنتی باکتریال دارند. از ویژگی منحصر به فرد این شیشه ها می توان به عدم ریزش یا سقوط شیشه ها در هنگام شکستن  اشاره کرد. 

نظر بگذارید