رگلاژ پنجره دو جداره

منظور از رگلاژ کردن پنجره دو جداره تنظیم کردن شیشه ‌‌های لنگه بازشو، یراق آلات، لولاها و غیره است. تمامی انواع پنجره های دو جداره گاهی نیاز به رگلاژ کردن پیدا می کنند و باید به درستی تمامی قسمت های آن را تنظیم کرد تا عملکرد و کارایی آن ها بهبود یابد.

چرا باید در و پنجره را رگلاژ کنیم؟

در و پنجره ها معمولا بعد از مدتی به دلایل مختلفی از جمله نصب نا صحیح و غیر استاندارد، استفاده نا مناسب، کیفیت پایین قطعات پنجره، ضربه و غیره کارایی ابتدایی خود را از دست داده و به سختی باز و بسته می شوند و یا دیگر به صورت عایق هوا یا صدا عمل نمی کنند. برای اینکه کیفیت پنجره به حالت اولیه آن برگردد، باید رگلاژ شود.

رگلاژ کردن پنجره همچنین تمامی ایراداتی که در زمینه عایق بندی وجود دارد و سبب ورود و خروج هوا، گرد و غبار و صوت می شود را به طور کامل برطرف خواهد کرد و به این ترتیب عملکرد و کارایی پنجره بهبود می یابد.

رگلاژ پنجره

همچنین بخوانید: معرفی انواع پنجره

 چه زمانی پنجره به رگلاژ نیاز دارد؟

پنجره ها هم در زمان نصب و هم بعد از نصب به رگلاژ نیاز دارند. نصاب پنجره در هنگام نصب باید موارد زیر را بررسی کرده و در صورت نیاز رگلاژ کند:

 • بررسی شود که بین قاب بازشو و ثابت هیچ فاصله ای وجود نداشته باشد در غیر این صورت پنجره نمی تواند عایق صوت و هوا باشد.
 • شیشه پنجره بررسی شده و از فیکس بودن کامل آن اطمینان حاصل شود.
 • بررسی شود که هیچ فاصله ای میان قاب پنجره و دیوار وجود نداشته باشد.
 • مطمئن شوید که پنجره به راحتی باز و بسته می شود.

نصب صحیح و اصولی پنجره دو جداره، نیاز آن به رگلاژ بعد از نصب را تا حد زیادی کاهش می دهد. اما با این حال بعد از مدتی باید پنجره دو جداره را رگلاژ کرد تا تمامی اشکالات موجود رفع و کارایی و عمکلرد پنجره مانند روز اول شود. هرگاه متوجه شدید که پنجره دو جداره به راحتی باز و بسته نمی شود و یا گرد و غبار، هوا و صوت از آن عبور می کند حتما باید اقدام به رگلاژ پنجره کنید تا این مشکلات برطرف شود.

آموزش رگلاژ پنجره دو جداره

ارس پن، تولید کننده انواع درب و پنجره دو جداره کرج

 رگلاژ پنجره دو حالته

برای رگلاژ کردن پنجره دو حالته باید از لولای پایین، لولای بالا و لولای اهرمی استفاده کرد. برای این کار ابتدا باید کاور لولای پایین را خارج کنید تا به پیچ های آن دسترسی داشته باشید. برای جابجا کردن لنگه پنجره در محور عمودی باید از پیچ عمودی موجود روی لولای پایین استفاده کرد. برای جابجا کردن لنگه پنجره در محور افقی نیز پیچ دوم موجود در این لولا کاربرد دارد. توجه داشته باشید که پیچ لولای بالا در بالای لنگه ی بازشوی پنجره و بر روی اهرم لولا قرار دارد.  

رگلاژ پنجره تک حالته

برای رگلاژ پنجره تک حالته باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • کاور لولای پنجره را باز کرده و آن را با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار آلن کاملا آزاد و جابجا کنید.
 • لنگه بازشو پنجره را با چرخاندن پیچ در جهت حرکت ساعت، در محور عمودی به سمت بالا و با چرخاندن پیچ در خلاف جهت حرکت ساعت به سمت پایین، جابجا می کنیم.
 • لنگه بازشو پنجره را باید در محور افقی نیز رگلاژ کنیم.
 • رگلاژ کردن پنجره را تا زمانی ادامه می دهیم تا به صورت صحیح و به راحتی باز و بسته شود.

رگلاژ پنجره دو جداره

همچنین بخوانید: پنجره ترمال بریک چیست؟

رگلاژ پنجره کشویی

حرکت پنجره های کشویی به طرفین است و توسط غلطک هایی که به صورت ریلی حرکت می کنند انجام می شود. برای رگلاژ کردن پنجره کشویی باید در ابتدا، لولای پنجره را باز کنیم تا به پیچ های آن دسترسی داشته باشیم. حالا پیچ عمودی را باید در جهت بالا و پایین و پیچ بعدی را در جهت راست و چپ حرکت دهیم. 

رگلاژ پنجره upvc

برای رگلاژ کردن پنجره upvc در محور عمودی باید پیچی را که در بالای لولای سه بعدی قرار دارد به وسیله یک آلن 4 میلی متری بچرخانید. چرخاندن این پیج در جهت حرکت عقربه های ساعت سبب می شود تا لنگه بازشو پنجره به سمت بالا حرکت کند و در صورتی که این پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت بپرخانید لنگه بازشو پنجره به سمت پایین حرکت خواهد کرد.  

رگلاژ پنجره تک حالته

برای خرید انواع درب دو جداره در کرج و تهران با ما تماس بگیرید.

رگلاژ پنجره آلومینیومی

رگلاژ کردن پنجره آلومینیومی نسبت به رگلاژ کردن پنجره های upvc دشوارتر است و نیاز به مهارت و تخصص در این زمینه دارد. به همین دلیل این کار باید توسط فرد متخصص انجام شود.

 هنگام رگلاژ پنجره به چه نکاتی باید توجه شود؟

 • در صورتی که بین لنگه بازشو و قاب پنجره فاصله ای افتاده باشد باید رگلاژ پنجره انجام شود.
 • به یاد داشته باشید که رگلاژ نکرن پنجره سبب افتادگی لنگه بازشو، فاصله میان لنگه بازشو و فریم، عدم حرکت روان دستگیره و غیره می شود.
 • نصب و رگلاژ پنجره باید توسط افراد متخصص انجام شود تا عملکرد پنجره در بهترین حالت باشد.

رگلاژ پنجره دو حالته

همچنین بخوانید: درزگیری پنجره برای باران و سرما

رگلاژ پنجره چقدر زمان می برد؟

عوامل مختلفی در تعیین زمان و هزینه لازم برای انجام رگلاژ پنجره تأثیر دارند که از جمله آن ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نوع پنجره
 • طول، عرض و ارتفاع پنجره
 • میزان مهارت و تجربه تعمیرکار

کدام قسمت های پنجره به رگلاژ نیاز دارند؟

قسمت های مختلفی از پنجره ها نیاز به رگلاژ دارند که از جمله آن ها می توانیم به یراق آلات و شیشه ها اشاره کنیم.  رگلاژ یراق آلات پنجره شامل رگلاژ اسپانیولت و لولا می شود. رگلاژ اسپانیولت و لولا تأثیر زیادی در بهبود عملکرد این قسمت ها دارد. رگلاژ شیشه نیز اهمیت زیادی دارد و باید توسط متخصص حرفه ای به گونه ای انجام شود که وزن شیشه در تمامی نقاط پنجره یکسان پخش شده باشد.

لنگه های باز شو در و پنجره بعد از مدتی ممکن است به اندازه کافی کیپ نشوند و به همین دلیل این قسمت ها نیز نیاز به رگلاژ خواهند داشت.

رگلاژ پنجره دوجداره

 

جمع بندی

رگلاژ کردن پنجره تأثیر زیادی در بهبود عملکرد و کارایی آن دارد و به همین دلیل باید توسط تعمیرکار حرفه ای و با تجربه انجام شود. به یاد داشته باشید که عدم رگلاژ پنجره سبب می شود تا پنجره به راحتی باز و بسته نشود و یا مانع از ورود و خروج گرد و غبار، هوا و صوت نباشد. انجام به موقع و صحیح رگلاژ پنجره علاوه بر اینکه این مشکلات را کاملا برطرف می کند، طول عمر مفید قطعات را نیز افزایش می دهد.

نظر بگذارید